Live Soccer TV

Live Soccer TV App for iOS
Live Soccer TV App for Android

Reial Club Deportiu Espanyol

Founded  1900
Stadium  RCDE Stadium
Capacity  40,423
Manager  David Gallego

Fixtures / Results / TV Schedules / Live Stream Listings


*All times are shown in your local time

Players

Goalkeepers
Eduardo Frías MolledaEdu Frías
Diego López RodríguezDiego López
Sidelined: Concussion
Adrián López GarroteAdrián López
Pau López SabataPau López
Defenders
Edinaldo Gomes PereiraNaldo
Dídac Vilá RossellóDídac Vilá
Javier  López RodríguezJavi López
Óscar Esau Duarte GaitánÓ. Duarte
Sidelined: Ankle/Foot Injury
Mario Hermoso CansecoMario Hermoso
Goals: 1
Marc Navarro CecilianoMarc Navarro
Goals: 1
Sergio Sánchez OrtegaSergio Sánchez
Aarón Martín CaricolAarón Martín
Midfielders
Esteban Félix Granero MolinaGranero
Goals: 1, Assists: 2
Víctor Sánchez MataVíctor Sánchez
Assists: 2
Carlos Alberto Sánchez MorenoC. Sánchez
José Manuel Jurado MarínJosé Jurado
Assists: 3
Marc Roca JunquéMarc Roca
David López SilvaDavid López
Assists: 1
Óscar Melendo JiménezÓscar Melendo
Sergi Darder MollSergi Darder
Assists: 2
Pablo Daniel PiattiP. Piatti
Goals: 1, Assists: 2
Sidelined: Hamstring
(Until 03 May 2018)
Attackers
Leonardo Carrilho BaptistãoLéo Baptistão
Goals: 6, Assists: 3
Sergio García De La FuenteSergio García
Goals: 1, Assists: 4
Gerard Moreno BalagueroGerard Moreno
Goals: 14, Assists: 1
#NameAgeA
Goalkeepers
26Edu Frías 1900000700000
13Diego López 3667488011800100
35Adrián López 1900000100000
1Pau López 232386272610800200
Defenders
5Naldo 2965187111900200
12Dídac Vilá 28399103701800100
16Javi López 32607108231000300
6Ó. Duarte 28990111100500100
22Mario Hermoso 221839212100610610
2Marc Navarro 2211021910931510300
24Sergio Sánchez 321022111800100
3Aarón Martín 212781313101200600
Midfielders
23Granero 30115524101451912500
4Víctor Sánchez 3022252726162021200
8C. Sánchez 32943121112200300
10José Jurado 31148326206161003100
21Marc Roca 2110141312000000
15David López 282970333300001700
14Óscar Melendo 204371431131800000
25Sergi Darder 244756511102200
19P. Piatti 2916532821717712000
Attackers
11Léo Baptistão 2523993228413563400
9Sergio García 34135229111831914400
7Gerard Moreno 2630603434000141400
NameDateFromFee
Transfers In
Roberto Jiménez 01 July 2018Málaga-
Sergi Darder 05 March 2018Lyon8M €
Édgar González 01 July 2018Cornellà-
Rubén Enri 01 July 2018Badalona-
Transfers Out
José Antonio Reyes 30 January 2018Córdoba-
P. Diop 01 January 2018EibarFree
Javi Fuego 30 January 2018Villarreal1.7M €
Sergio Sánchez 01 July 2018Rubin-

News

Athletic - Espanyol | Alineaciones confirmadas
Sports Illustrated (6 days ago)

Videos


ATM Flash | Simeone, Giménez y Filipe Luis analizan el…
Sunday, 6 May

#ATMFLASH | Simeone: “Espanyol try to play a fluid styl…
Saturday, 5 May

[HIGHLIGHTS] FUTBOL FEM (Liga): Espanyol - FC Barcelona…
Sunday, 8 Apr

Newsletter Signup »

Email: Why Signup?

Upcoming Top Matches »

ItalyMay 28
2:45pm
Saudi Arabia
PortugalMay 28
2:45pm
Tunisia
FranceMay 28
3:00pm
Ireland Republic
USAMay 28
6:30pm
Bolivia
MexicoMay 28
9:00pm
Wales
ArgentinaMay 29
7:00pm
Haiti
PeruMay 29
9:00pm
Scotland
FranceJun 1
3:00pm
Italy
Live Soccer TV App
Follow the game on the go
Download the Live Soccer TV App for
iPhone and Android
Live Soccer TV App for iOSLive Soccer TV App for Android

FIFA World Cup TV Schedules and Official Live Streaming Listings

Live Soccer TV does not host or provide any FIFA World Cup live streaming or videos on this website. We provide World Cup TV schedules of the official rights holders only, and link to the legal live streams where available. This website is not related, owned or affiliated with FIFA or any of the teams participating in World Cup. The World Cup TV schedule is geotargeted to your location. If you wish to see which TV channels broadcast and/or stream the World Cup in your country, please visit the World Cup page for full details.
Group A
Jun 14 11:00amMoscow
Russia vs Saudi Arabia
Jun 15 8:00amYekaterinburg
Egypt vs Uruguay
Jun 19 2:00pmSaint Petersburg
Russia vs Egypt
Jun 20 11:00amRostov-on-Don
Uruguay vs Saudi Arabia
Jun 25 10:00amVolgograd
Saudi Arabia vs Egypt
Jun 25 10:00amSamara
Uruguay vs Russia
Group B
Jun 15 11:00amSaint Petersburg
Morocco vs Iran
Jun 15 2:00pmSochi
Portugal vs Spain
Jun 20 8:00amMoscow
Portugal vs Morocco
Jun 20 2:00pmKazan
Iran vs Spain
Jun 25 2:00pmSaransk
Iran vs Portugal
Jun 25 2:00pmKaliningrad
Spain vs Morocco
Group C
Jun 16 6:00amKazan
France vs Australia
Jun 16 12:00pmSaransk
Peru vs Denmark
Jun 21 8:00amSamara
Denmark vs Australia
Jun 21 11:00amYekaterinburg
France vs Peru
Jun 26 10:00amSochi
Australia vs Peru
Jun 26 10:00amMoscow
Denmark vs France
Group D
Jun 16 9:00amMoscow
Argentina vs Iceland
Jun 16 3:00pmKaliningrad
Croatia vs Nigeria
Jun 21 2:00pmNizhny Novgorod
Argentina vs Croatia
Jun 22 11:00amVolgograd
Nigeria vs Iceland
Jun 26 2:00pmRostov-on-Don
Iceland vs Croatia
Jun 26 2:00pmSaint Petersburg
Nigeria vs Argentina
Group E
Jun 17 8:00amSamara
Costa Rica vs Serbia
Jun 17 2:00pmRostov-on-Don
Brazil vs Switzerland
Jun 22 8:00amSaint Petersburg
Brazil vs Costa Rica
Jun 22 2:00pmKaliningrad
Serbia vs Switzerland
Jun 27 2:00pmMoscow
Serbia vs Brazil
Jun 27 2:00pmNizhny Novgorod
Switzerland vs Costa Rica
Group F
Jun 17 11:00amMoscow
Germany vs Mexico
Jun 18 8:00amNizhny Novgorod
Sweden vs Korea Republic
Jun 23 11:00amRostov-on-Don
Korea Republic vs Mexico
Jun 23 2:00pmSochi
Germany vs Sweden
Jun 27 10:00amKazan
Korea Republic vs Germany
Jun 27 10:00amYekaterinburg
Mexico vs Sweden
Group G
Jun 18 11:00amSochi
Belgium vs Panama
Jun 18 2:00pmVolgograd
Tunisia vs England
Jun 23 8:00amMoscow
Belgium vs Tunisia
Jun 24 8:00amNizhny Novgorod
England vs Panama
Jun 28 2:00pmKaliningrad
England vs Belgium
Jun 28 2:00pmSaransk
Panama vs Tunisia
Group H
Jun 19 8:00amSaransk
Colombia vs Japan
Jun 19 11:00amMoscow
Poland vs Senegal
Jun 24 11:00amYekaterinburg
Japan vs Senegal
Jun 24 2:00pmKazan
Poland vs Colombia
Jun 28 10:00amVolgograd
Japan vs Poland
Jun 28 10:00amSamara
Senegal vs Colombia
Knockout Stage

Round of 16
Jun 30 10:00amKazan
[1C] vs [2D]
Jun 30 2:00pmSochi
[1A] vs [2B]
Jul 1 10:00amMoscow
[1B] vs [2A]
Jul 1 2:00pmNizhny Novgorod
[1D] vs [2C]
Round of 16
Jul 2 10:00amSamara
[1E] vs [2F]
Jul 2 2:00pmRostov-on-Don
[1G] vs [2H]
Jul 3 10:00amSaint Petersburg
[1F] vs [2E]
Jul 3 2:00pmMoscow
[1H] vs [2G]
Quarter Final
Jul 6 10:00amNizhny Novgorod
[W49] vs [W50]
Jul 6 2:00pmKazan
[W53] vs [W54]
Jul 7 10:00amSamara
[W55] vs [W56]
Jul 7 2:00pmSochi
[W51] vs [W52]
Semi-final
Jul 10 2:00pmSaint Petersburg
[W57] vs [W58]
Jul 11 2:00pmMoscow
[W59] vs [W60]
Third place match
Jul 14 10:00amSaint Petersburg
[L61] vs [L62]
Final
Jul 15 11:00amMoscow
Final: FIFA World Cup 2018