Live Soccer TV

Live Soccer TV App for iOS
Live Soccer TV App for Android

Copa Libertadores Report: Jan 31

January 31, 2012 By Gregory Sica
Topics:
Paraguay's Libertad and Arsenal de Sarandi of Argentina cruise into the group stage of the 2012 Copa Libertadores after winning their respective preliminary play-offs.
Libertad of Paraguay and Arsenal de Sarandi of Argentina progressed to the group stage of the 2012 Copa Libertadores, after defeating El Nacional of Ecuador and Sport Huancayo of Peru, respectively, on Tuesday.

Having lost 1-0 to El Nacional in Quito last week, Jorge Burruchaga's Libertad completely turned around the tie by thrashing The Ecuadorians 4-1 in a extremely one-sided affair in Asuncion, to qualify for the second round of the competition for the tenth successive year and their 13th time in total.

Meanwhile, Gustavo Alfaro's Arsenal advanced to the group stage of the competition for only the second time in their history despite a 1-1 draw with hosts Sport Huancayo. The Argentines struggled to adapt themselves to the 3,200-metre altitude, but nevertheless made their 3-0 win from the first leg count.
 

December 31, 1970 7:00pm

    This match is not broadcast in United States

    International Coverage:


    Libertad thrashed El Nacional 4-1 to cruise into the group stage of the competition, where they will participate in Group 5, along with Alianza Lima of Peru, Vasco da Gama of Brazil and Nacional of Uruguay.





    The Paraguayans put on a dominant display, winning the game courtesy of goals from Pablo Velazquez, Jose Ariel Nunez, Rodolfo Gamarra and Luciano Civelli. While Pool Minda scored for the visitors.





    El Nacional had won the first leg of the tie 1-0 in Quito last week, but they couldn't match Libertad's domination of the return leg.





    Velazquez opened the scoring for Libertad as early as in the 1st minute when he met a Nunez ball with a powerful finish, but El Nacional, who are coached by Mario Saralegui, drew level in the 12th minute when Minda fired a left-footed shot past Libertad goalkeeper Rodrigo Munoz.





    But Nunez put the Paraguayans back into the lead in the 29th minute, when he took advantage of a lapse of concentration from the visiting defence to slot home.





    Five minutes later Gamarra added Libertad's third goal, to the joy of Argentine coach Jorge Burruchaga and the home fans in the stadium.





    El Nacional were reduced to ten-men in the 87th minute with Jose Madrid's sending off, and Civelli took advantage of the numerical advantage to add Libertad's fourth goal of the night after a quick counter-attack in the third minute of stoppage-time.

    December 31, 1970 7:00pm

      This match is not broadcast in United States

      International Coverage:


      December 31, 1970 7:00pm

        This match is not broadcast in United States

        International Coverage:


        Arsenal de Sarandi gained entry into the group stage of the continental competition, after forcing a 1-1 draw with Sport Huancayo. The Argentine club had thrashed the Peruvians 3-0 in the first leg of the tie in Avellaneda last week.





        Despite being outplayed for large periods in the 3,200-metre altitude, veteran striker Sergio Ibarra sent Sport Huancayo into the break with a slender lead after scoring on the stroke of half-time.





        Motivated by the goal, the Peruvians pushed to the attack at every opportunity in the second half, but although they created numerous goal-scoring chances, they were continually kept out by Arsenal goalkeeper Cristian Campestrini, who made a number of good saves.





        Ibarra was clearly the most dangerous of the Huancayo attackers, and he almost doubled his team's lead in the 81st minute, when his fine header hit the crossbar.





        However, two minutes later substitute Luciano Leguizamon silenced the home crowd with Arsenal's late equaliser to send the Argentines into the following stage of the competition.





        Arsenal will take place in Group 4 of the Copa Libertadores, along with fellow Argentines Boca Juniors, Fluminense of Brazil and Zamora of Venezuela.

        December 31, 1970 7:00pm

          This match is not broadcast in United States

          International Coverage:






          Newsletter Signup »

          Email: Why Signup?

          Upcoming Top Matches »

          Real MadridMay 26
          2:45pm
          Liverpool
          Live Soccer TV App
          Follow the game on the go
          Download the Live Soccer TV App for
          iPhone and Android
          Live Soccer TV App for iOSLive Soccer TV App for Android
          

          FIFA World Cup

          Live Soccer TV does not host or provide any FIFA World Cup live streaming or videos on this website. We provide World Cup TV schedules of the official rights holders only, and link to the legal live streams where available. This website is not related, owned or affiliated with FIFA or any of the teams participating in World Cup. The World Cup TV schedule is geotargeted to your location. If you wish to see which TV channels broadcast and/or stream the World Cup in your country, please visit the World Cup page for full details.
          Group A
          14 Jun 11:00Moscow
          Russia vs Saudi Arabia
          15 Jun 8:00Yekaterinburg
          Egypt vs Uruguay
          19 Jun 14:00Saint Petersburg
          Russia vs Egypt
          20 Jun 11:00Rostov-on-Don
          Uruguay vs Saudi Arabia
          25 Jun 10:00Volgograd
          Saudi Arabia vs Egypt
          25 Jun 10:00Samara
          Uruguay vs Russia
          Group B
          15 Jun 11:00Saint Petersburg
          Morocco vs Iran
          15 Jun 14:00Sochi
          Portugal vs Spain
          20 Jun 8:00Moscow
          Portugal vs Morocco
          20 Jun 14:00Kazan
          Iran vs Spain
          25 Jun 14:00Saransk
          Iran vs Portugal
          25 Jun 14:00Kaliningrad
          Spain vs Morocco
          Group C
          16 Jun 6:00Kazan
          France vs Australia
          16 Jun 12:00Saransk
          Peru vs Denmark
          21 Jun 8:00Samara
          Denmark vs Australia
          21 Jun 11:00Yekaterinburg
          France vs Peru
          26 Jun 10:00Sochi
          Australia vs Peru
          26 Jun 10:00Moscow
          Denmark vs France
          Group D
          16 Jun 9:00Moscow
          Argentina vs Iceland
          16 Jun 15:00Kaliningrad
          Croatia vs Nigeria
          21 Jun 14:00Nizhny Novgorod
          Argentina vs Croatia
          22 Jun 11:00Volgograd
          Nigeria vs Iceland
          26 Jun 14:00Rostov-on-Don
          Iceland vs Croatia
          26 Jun 14:00Saint Petersburg
          Nigeria vs Argentina
          Group E
          17 Jun 8:00Samara
          Costa Rica vs Serbia
          17 Jun 14:00Rostov-on-Don
          Brazil vs Switzerland
          22 Jun 8:00Saint Petersburg
          Brazil vs Costa Rica
          22 Jun 14:00Kaliningrad
          Serbia vs Switzerland
          27 Jun 14:00Moscow
          Serbia vs Brazil
          27 Jun 14:00Nizhny Novgorod
          Switzerland vs Costa Rica
          Group F
          17 Jun 11:00Moscow
          Germany vs Mexico
          18 Jun 8:00Nizhny Novgorod
          Sweden vs Korea Republic
          23 Jun 11:00Rostov-on-Don
          Korea Republic vs Mexico
          23 Jun 14:00Sochi
          Germany vs Sweden
          27 Jun 10:00Kazan
          Korea Republic vs Germany
          27 Jun 10:00Yekaterinburg
          Mexico vs Sweden
          Group G
          18 Jun 11:00Sochi
          Belgium vs Panama
          18 Jun 14:00Volgograd
          Tunisia vs England
          23 Jun 8:00Moscow
          Belgium vs Tunisia
          24 Jun 8:00Nizhny Novgorod
          England vs Panama
          28 Jun 14:00Kaliningrad
          England vs Belgium
          28 Jun 14:00Saransk
          Panama vs Tunisia
          Group H
          19 Jun 8:00Saransk
          Colombia vs Japan
          19 Jun 11:00Moscow
          Poland vs Senegal
          24 Jun 11:00Yekaterinburg
          Japan vs Senegal
          24 Jun 14:00Kazan
          Poland vs Colombia
          28 Jun 10:00Volgograd
          Japan vs Poland
          28 Jun 10:00Samara
          Senegal vs Colombia
          Knockout Stage

          Round of 16
          30 Jun 10:00Kazan
          [1C] vs [2D]
          30 Jun 14:00Sochi
          [1A] vs [2B]
          1 Jul 10:00Moscow
          [1B] vs [2A]
          1 Jul 14:00Nizhny Novgorod
          [1D] vs [2C]
          Round of 16
          2 Jul 10:00Samara
          [1E] vs [2F]
          2 Jul 14:00Rostov-on-Don
          [1G] vs [2H]
          3 Jul 10:00Saint Petersburg
          [1F] vs [2E]
          3 Jul 14:00Moscow
          [1H] vs [2G]
          Quarter Final
          6 Jul 10:00Nizhny Novgorod
          [W49] vs [W50]
          6 Jul 14:00Kazan
          [W53] vs [W54]
          7 Jul 10:00Samara
          [W55] vs [W56]
          7 Jul 14:00Sochi
          [W51] vs [W52]
          Semi-final
          10 Jul 14:00Saint Petersburg
          [W57] vs [W58]
          11 Jul 14:00Moscow
          [W59] vs [W60]
          Third place match
          14 Jul 10:00Saint Petersburg
          [L61] vs [L62]
          Final
          15 Jul 11:00Moscow
          Final: FIFA World Cup 2018