ADVERTISEMENT

Ross County FC

Matches
Players
Stats
Transfers
*Please note that we do not provide live streaming of Ross County FC directly. We publish Ross County FC TV schedules and live stream links strictly for the official rights holding broadcasters and streaming providers only. For how to watch Ross County FC matches in United States, see additional information below. For any omissions or errors, please contact us.

Players

Ross County FC Squad

Goalkeepers

R. Laidlaw

Scotland

31 years · 172 lb · 6 ft 6 in

L. Ross
# 41 L. Ross

Scotland

19 years · ·

G. Wickens

England

22 years · · 6 ft 0 in

Defenders

D. Smith
# 30 D. Smith

Scotland

17 years · ·

L. Ayina
# 28 L. Ayina

France

20 years · · 5 ft 11 in

J. Reid
# 43 J. Reid

Scotland

21 years · ·

M. Efete
# 24 M. Efete

Chad

27 years · 160.9 lb · 5 ft 10 in

G. Harmon
# 16 G. Harmon

England

23 years · · 5 ft 4 in

J. Brown

Ireland Republic

25 years · ·

R. Leak
# 42 R. Leak

Wales

26 years · 183 lb · 6 ft 3 in

W. Nightingale

England

28 years · 185.2 lb · 6 ft 1 in

C. Borthwick-Jackson

England

27 years · 172 lb · 6 ft 0 in

J. Baldwin

England

30 years · 152.1 lb · 6 ft 0 in

C. Randall

England

28 years · 167.6 lb · 5 ft 10 in

Midfielders

J. Sims
# 11 J. Sims

England

27 years · 147.7 lb · 5 ft 8 in

B. Khela
# 19 B. Khela

England

19 years · ·

R. Callachan

Scotland

30 years · 163.1 lb · 5 ft 10 in

V. Loturi
# 14 V. Loturi

Canada

22 years · 152.1 lb · 6 ft 0 in

E. King
# 18 E. King

Wales

21 years · ·

J. Henderson

Scotland

22 years · · 5 ft 6 in

M. Sheaf
# 12 M. Sheaf

England

24 years · 165.3 lb · 6 ft 0 in

T. Jenks
# 21 T. Jenks

England

22 years · 180.8 lb · 6 ft 3 in

S. Allardice

Scotland

25 years · 169.8 lb · 5 ft 11 in

Y. Dhanda
# 10 Y. Dhanda

England

25 years · 143.3 lb · 5 ft 8 in

Attackers

S. Murray
# 15 S. Murray

Scotland

32 years · · 5 ft 11 in

E. Brophy
# 27 E. Brophy

Scotland

28 years · 149.9 lb · 5 ft 8 in

J. White
# 26 J. White

Scotland

32 years · 169.8 lb · 6 ft 3 in

Stats

Ross County FC Player Statistics

NameA
Goalkeepers
R. Laidlaw 1710191900800000
L. Ross 00000300000
G. Wickens 990111100000000
Defenders
D. Smith 16762411101000
L. Ayina 8109900200000
J. Reid 9161310381301200
M. Efete 6659721200100
G. Harmon 7202271542302200
J. Brown 2145282535412501
R. Leak 2225252501000700
W. Nightingale 1356171431400410
C. Borthwick-Jackson 3054402600100
J. Baldwin 1980222200101401
C. Randall 1555181806110300
Midfielders
J. Sims 7432171461720100
B. Khela 2478353800000
R. Callachan 00000000000
V. Loturi 150323185101210700
E. King 5748714100000
J. Henderson 10470702200100
M. Sheaf 700137631800200
T. Jenks 4606511300100
S. Allardice 909131033300300
Y. Dhanda 19472725217233500
Attackers
S. Murray 22482928119194600
E. Brophy 8601981161832100
J. White 18463022813842600

Transfers

Ross County FC Transfers

NameDateFromFee
Transfers In
M. Efete
01 February 2024
01 February 2024GrimsbyFree
L. Ross
02 February 2024
02 February 2024Brora Rangers-
A. MacLeod
01 June 2024
01 June 2024Nairn-
Transfers Out
W. Nightingale
01 June 2024
01 June 2024Wimbledon-
R. Munro
24 January 2024
24 January 2024Dundalk-
S. High
08 January 2024
08 January 2024Huddersfield-

Newsletter Signup »

Email:
Why Signup?
This form is protected by reCAPTCHA.
The Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
TV Schedules and Live Streaming Listings
Live Soccer TV App
Download the Live Soccer TV App for
iPhone and Android
Live Soccer TV App for iOSLive Soccer TV App for Android

UEFAUEFA Euro Live Streaming and TV Schedule  ·  Germany  ·  June 14 - July 14

Live Soccer TV does not host or provide any UEFA European Championship live streaming or videos on this website. We provide Euro 2024 TV schedule and links to legal live streams of the official rights holders only. If you wish to see which TV channels broadcast and/or stream the Euro in your country, please visit the UEFA Euro page for full details, or read How to watch and stream Euro 2024.
Group stage

Group A
06/14 3:00pm Germany 5 - 1 Scotland
06/15 9:00am Hungary 1 - 3 Switzerland
06/19 12:00pm Germany 2 - 0 Hungary
06/19 3:00pm Scotland 1 - 1 Switzerland
06/23 3:00pm Scotland 0 - 1 Hungary
06/23 3:00pm Switzerland 1 - 1 Germany
Group B
06/15 12:00pm Spain 3 - 0 Croatia
06/15 3:00pm Italy 2 - 1 Albania
06/19 9:00am Croatia 2 - 2 Albania
06/20 3:00pm Spain 1 - 0 Italy
06/24 3:00pm Albania 0 - 1 Spain
06/24 3:00pm Croatia 1 - 1 Italy
Group C
06/16 12:00pm Slovenia 1 - 1 Denmark
06/16 3:00pm Serbia 0 - 1 England
06/20 9:00am Slovenia 1 - 1 Serbia
06/20 12:00pm Denmark 1 - 1 England
06/25 3:00pm Denmark vs Serbia
06/25 3:00pm England vs Slovenia
Group D
06/16 9:00am Poland 1 - 2 Netherlands
06/17 3:00pm Austria 0 - 1 France
06/21 12:00pm Poland 1 - 3 Austria
06/21 3:00pm Netherlands 0 - 0 France
06/25 12:00pm France vs Poland
06/25 12:00pm Netherlands vs Austria
Group E
06/17 9:00am Romania 3 - 0 Ukraine
06/17 12:00pm Belgium 0 - 1 Slovakia
06/21 9:00am Slovakia 1 - 2 Ukraine
06/22 3:00pm Belgium 2 - 0 Romania
06/26 12:00pm Slovakia vs Romania
06/26 12:00pm Ukraine vs Belgium
Group F
06/18 12:00pm Turkey 3 - 1 Georgia
06/18 3:00pm Portugal 2 - 1 Czech Republic
06/22 9:00am Georgia 1 - 1 Czech Republic
06/22 12:00pm Turkey 0 - 3 Portugal
06/26 3:00pm Czech Republic vs Turkey
06/26 3:00pm Georgia vs Portugal
Knockout Stage

Round of 16
06/29 12:00pm Berlin
Switzerland vs Italy
06/29 3:00pm Dortmund
Germany vs 2nd Group C
06/30 12:00pm Gelsenkirchen
1st Group C vs 3rd Group D/E/F
06/30 3:00pm Cologne
Spain vs 3rd Group A/D/E/F
Round of 16
07/ 1 12:00pm Düsseldorf
2nd Group D vs 2nd Group E
07/ 1 3:00pm Frankfurt
Portugal vs 3rd Group A/B/C
07/ 2 12:00pm Munich
1st Group E vs 3rd Group A/B/C/D
07/ 2 3:00pm Leipzig
1st Group D vs 2nd Group F
Quarter-final
07/ 5 12:00pm Stuttgart
Winner Match 39 vs Winner Match 37
07/ 5 3:00pm Hamburg
Winner Match 41 vs Winner Match 42
07/ 6 12:00pm Düsseldorf
Winner Match 40 vs Winner Match 38
07/ 6 3:00pm Berlin
Winner Match 43 vs Winner Match 44
Semi-final
07/ 9 3:00pm Munich
Winner Match 45 vs Winner Match 46
07/10 3:00pm Dortmund
Winner Match 47 vs Winner Match 48
Final
07/14 3:00pm Berlin
Winner Match 49 vs Winner Match 50


CopaCopa América Live Streaming and TV Schedule  ·  United States  ·  June 20 - July 14

Live Soccer TV does not host or provide any Copa América live streaming or videos on this website. We publish Copa América 2024 TV schedule and links to legal live streams of the official rights holders only. For further details on TV broadcast and Copa América streaming in your country, please visit our Copa América page, or read How to watch and stream Copa América.
Group stage

Group A
06/20 8:00pm Atlanta, GA
Argentina 2 - 0 Canada
06/21 8:00pm Arlington TX
Peru 0 - 0 Chile
06/25 6:00pm Kansas City, KS
Peru vs Canada
06/25 9:00pm East Rutherford, NJ
Chile vs Argentina
06/29 8:00pm Miami Gardens, FL
Argentina vs Peru
06/29 8:00pm Orlando, FL
Canada vs Chile
Group B
06/22 6:00pm Santa Clara, CA
Ecuador 1 - 2 Venezuela
06/22 9:00pm Houston, TX
Mexico 1 - 0 Jamaica
06/26 6:00pm Las Vegas, NV
Ecuador vs Jamaica
06/26 9:00pm Inglewood, CA
Venezuela vs Mexico
06/30 8:00pm Austin, TX
Jamaica vs Venezuela
06/30 8:00pm Glendale, AZ
Mexico vs Ecuador
Group C
06/23 6:00pm Arlington, TX
USA 2 - 0 Bolivia
06/23 9:00pm Miami Gardens, FL
Uruguay 3 - 1 Panama
06/27 6:00pm Atlanta, GA
Panama vs USA
06/27 9:00pm
Uruguay vs Bolivia
07/ 1 9:00pm Orlando, FL
Bolivia vs Panama
07/ 1 9:00pm Kansas City, MO
USA vs Uruguay
Group D
06/24 6:00pm Houston, TX
Colombia 2 - 1 Paraguay
06/24 9:00pm Inglewood, CA
Brazil 0 - 0 Costa Rica
06/28 6:00pm Glendale, AZ
Colombia vs Costa Rica
06/28 9:00pm Las Vegas, NV
Paraguay vs Brazil
07/ 2 9:00pm Santa Clara, CA
Brazil vs Colombia
07/ 2 9:00pm Austin, TX
Costa Rica vs Paraguay
Knockout Stage

Quarter-final
07/ 4 9:00pm Houston, TX
1st Group A vs 2nd Group B
07/ 5 9:00pm Arlington, TX
1st Group B vs 2nd Group A
Quarter-final
07/ 6 6:00pm Las Vegas, NV
1st Group C vs 2nd Group D
07/ 6 9:00pm Glendale, AZ
1st Group D vs 2nd Group C
Semi-final
07/ 9 8:00pm East Rutherford, NJ
Winner M25 vs Winner M26
07/10 8:00pm Charlotte, NC
Winner M27 vs Winner M28
3rd place match
07/13 8:00pm Charlotte, NC
Loser M29 vs Loser M30
Final
07/14 8:00pm Miami Gardens, FL
Winner M29 vs Winner M30