Live Soccer TV

Live Soccer TV App for iOS
Live Soccer TV App for Android

Guangzhou Evergrande Taobao FC

Founded  1954
Stadium  Tianhe Stadium
Capacity  60,151
Manager  F. Cannavaro

Fixtures / Results / TV Schedules / Live Stream Listings


*All times are shown in your local time

Players

Goalkeepers
Dianzuo LiuLiu Dianzuo
Shibo LiuLiu Shibo
Cheng ZengZeng Cheng
Defenders
Jing GuoGuo Jing
Linpeng ZhangZhang Linpeng
Young-Gwon KimKim Young-Gwon
Ruibao HuHu Ruibao
Xiaoting FengFeng Xiaoting
Chenglin ZhangZhang Chenglin
Zheng ZouZou Zheng
Xuepeng LiLi Xuepeng
Hanwen DengDeng Hanwen
Assists: 1
Midfielders
Zhi ZhengZheng Zhi
Hanchao YuYu Hanchao
Goals: 2, Assists: 1
Nemanja GudeljN. Gudelj
Goals: 2, Assists: 1
Bowen HuangHuang Bowen
Assists: 1
Xin XuXu Xin
Shangyuan WangWang Shangyuan
Shi TangTang Shi
Junhui WangWang Junhui
Boxuan FengFeng Boxuan
Assists: 1
Yubiao DengDeng Yubiao
Long ZhengZheng Long
Assists: 1
Lisheng LiaoLiao Lisheng
Yihao ZhongZhong Yihao
Kaiyuan TanTan Kaiyuan
Wenzhao ZhangZhang Wenzhao
Assists: 2
Attackers
Lin GaoGao Lin
Goals: 3, Assists: 2
Liyu YangYang Liyu
Alan Douglas Borges de CarvalhoAlan
Goals: 6
Ricardo Goulart PereiraRicardo Goulart
Goals: 6, Assists: 2
#NameAgeA
Goalkeepers
32Liu Dianzuo 27901100100000
40Liu Shibo 21000001000000
19Zeng Cheng 31900101000000100
Defenders
18Guo Jing 2100000000000
5Zhang Linpeng 298109900000100
28Kim Young-Gwon 284505500100000
30Hu Ruibao 21441010400100
6Feng Xiaoting 328109900000000
21Zhang Chenglin 311172202700100
25Zou Zheng 301562201100100
35Li Xuepeng 2983410910100200
23Deng Hanwen 2367910822201210
Midfielders
10Zheng Zhi 372353301000200
20Yu Hanchao 31862101006121300
8N. Gudelj 26990111100021100
16Huang Bowen 306919814201100
4Xu Xin 24122020400000
12Wang Shangyuan 2421010200000
22Tang Shi 231224222400100
26Wang Junhui 2300000000000
34Feng Boxuan 21855050601000
36Deng Yubiao 2042020500000
27Zheng Long 301853211201000
2Liao Lisheng 252925320500000
33Zhong Yihao 22131010200000
39Tan Kaiyuan 1600000000000
15Zhang Wenzhao 313947434602000
Attackers
29Gao Lin 3283311923232200
17Yang Liyu 212618353800200
7Alan 282594312160001
11Ricardo Goulart 267208801062000
NameDateFromFee
Transfers In
N. Gudelj 28 January 2018Tianjin Teda-
Tang Shi 01 January 2018Guoan-
Hu Ruibao 08 February 2018Vejle-
Liu Shibo 01 January 2018Nei Mongol-
Yang Liyu 01 January 2018Tianjin Teda-
Transfers Out
Liu Jian 01 January 2018Beijing Renhe-
Rong Hao 28 February 2018ShenhuaLoan
Muriqui 16 January 2018Meizhou MTFree
Zhang Jiaqi 15 February 2018Guangzhou R&FLoan
Fang Jingqi 01 March 2018Meizhou MT-
Wang Jingbin 26 February 2018ShenxinLoan
Zheng Jie 01 February 2018AuxerreLoan

Newsletter Signup »

Email: Why Signup?

Upcoming Top Matches »

EnglandJun 24
8:00am
Panama
JapanJun 24
11:00am
Senegal
PolandJun 24
2:00pm
Colombia
UruguayJun 25
10:00am
Russia
Saudi ArabiaJun 25
10:00am
Egypt
IranJun 25
2:00pm
Portugal
SpainJun 25
2:00pm
Morocco
DenmarkJun 26
10:00am
France
AustraliaJun 26
10:00am
Peru
NigeriaJun 26
2:00pm
Argentina
Live Soccer TV App
Follow the game on the go
Download the Live Soccer TV App for
iPhone and Android
Live Soccer TV App for iOSLive Soccer TV App for Android

FIFA World Cup TV Schedules and Official Live Streaming Listings

Live Soccer TV does not host or provide any FIFA World Cup live streaming or videos on this website. We provide World Cup TV schedules of the official rights holders only, and link to the legal live streams where available. This website is not related, owned or affiliated with FIFA or any of the teams participating in World Cup. The World Cup TV schedule is geotargeted to your location. If you wish to see which TV channels broadcast and/or stream the World Cup in your country, please visit the World Cup page for full details.
Group A
Jun 14 11:00amMoscow
Russia 5 - 0 Saudi Arabia
Jun 15 8:00amYekaterinburg
Egypt 0 - 1 Uruguay
Jun 19 2:00pmSaint Petersburg
Russia 3 - 1 Egypt
Jun 20 11:00amRostov-on-Don
Uruguay 1 - 0 Saudi Arabia
Jun 25 10:00amVolgograd
Saudi Arabia vs Egypt
Jun 25 10:00amSamara
Uruguay vs Russia
Group B
Jun 15 11:00amSaint Petersburg
Morocco 0 - 1 Iran
Jun 15 2:00pmSochi
Portugal 3 - 3 Spain
Jun 20 8:00amMoscow
Portugal 1 - 0 Morocco
Jun 20 2:00pmKazan
Iran 0 - 1 Spain
Jun 25 2:00pmSaransk
Iran vs Portugal
Jun 25 2:00pmKaliningrad
Spain vs Morocco
Group C
Jun 16 6:00amKazan
France 2 - 1 Australia
Jun 16 12:00pmSaransk
Peru 0 - 1 Denmark
Jun 21 8:00amSamara
Denmark 1 - 1 Australia
Jun 21 11:00amYekaterinburg
France 1 - 0 Peru
Jun 26 10:00amSochi
Australia vs Peru
Jun 26 10:00amMoscow
Denmark vs France
Group D
Jun 16 9:00amMoscow
Argentina 1 - 1 Iceland
Jun 16 3:00pmKaliningrad
Croatia 2 - 0 Nigeria
Jun 21 2:00pmNizhny Novgorod
Argentina 0 - 3 Croatia
Jun 22 11:00amVolgograd
Nigeria 2 - 0 Iceland
Jun 26 2:00pmRostov-on-Don
Iceland vs Croatia
Jun 26 2:00pmSaint Petersburg
Nigeria vs Argentina
Group E
Jun 17 8:00amSamara
Costa Rica 0 - 1 Serbia
Jun 17 2:00pmRostov-on-Don
Brazil 1 - 1 Switzerland
Jun 22 8:00amSaint Petersburg
Brazil 2 - 0 Costa Rica
Jun 22 2:00pmKaliningrad
Serbia vs Switzerland
Jun 27 2:00pmMoscow
Serbia vs Brazil
Jun 27 2:00pmNizhny Novgorod
Switzerland vs Costa Rica
Group F
Jun 17 11:00amMoscow
Germany 0 - 1 Mexico
Jun 18 8:00amNizhny Novgorod
Sweden 1 - 0 Korea Republic
Jun 23 11:00amRostov-on-Don
Korea Republic vs Mexico
Jun 23 2:00pmSochi
Germany vs Sweden
Jun 27 10:00amKazan
Korea Republic vs Germany
Jun 27 10:00amYekaterinburg
Mexico vs Sweden
Group G
Jun 18 11:00amSochi
Belgium 3 - 0 Panama
Jun 18 2:00pmVolgograd
Tunisia 1 - 2 England
Jun 23 8:00amMoscow
Belgium vs Tunisia
Jun 24 8:00amNizhny Novgorod
England vs Panama
Jun 28 2:00pmKaliningrad
England vs Belgium
Jun 28 2:00pmSaransk
Panama vs Tunisia
Group H
Jun 19 8:00amSaransk
Colombia 1 - 2 Japan
Jun 19 11:00amMoscow
Poland 1 - 2 Senegal
Jun 24 11:00amYekaterinburg
Japan vs Senegal
Jun 24 2:00pmKazan
Poland vs Colombia
Jun 28 10:00amVolgograd
Japan vs Poland
Jun 28 10:00amSamara
Senegal vs Colombia
Knockout Stage

Round of 16
Jun 30 10:00amKazan
[1C] vs [2D]
Jun 30 2:00pmSochi
[1A] vs [2B]
Jul 1 10:00amMoscow
[1B] vs [2A]
Jul 1 2:00pmNizhny Novgorod
[1D] vs [2C]
Round of 16
Jul 2 10:00amSamara
[1E] vs [2F]
Jul 2 2:00pmRostov-on-Don
[1G] vs [2H]
Jul 3 10:00amSaint Petersburg
[1F] vs [2E]
Jul 3 2:00pmMoscow
[1H] vs [2G]
Quarter Final
Jul 6 10:00amNizhny Novgorod
[W49] vs [W50]
Jul 6 2:00pmKazan
[W53] vs [W54]
Jul 7 10:00amSamara
[W55] vs [W56]
Jul 7 2:00pmSochi
[W51] vs [W52]
Semi-final
Jul 10 2:00pmSaint Petersburg
[W57] vs [W58]
Jul 11 2:00pmMoscow
[W59] vs [W60]
Third place match
Jul 14 10:00amSaint Petersburg
[L61] vs [L62]
Final
Jul 15 11:00amMoscow
Final: FIFA World Cup 2018